Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki ceramiczne? Doradzamy

Przytłacza Cię ogromny wybór na rynku? A może wszystko wygląda dla Ciebie tak samo i tym bardziej nie wiesz, które modele sprawdzą się najlepiej? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Stworzyliśmy dla Ciebie podręczny przewodnik, który pomoże Ci podczas zakupu płytek ceramicznych – od rodzaju, parametrów i aż po skomplikowane słownictwo, które może wprowadzać więcej chaosu niż jasności, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wykańczaniem domu lub mieszkania. Odpowiemy też o najpopularniejszych wymiarach i czy istnieją sztywne zasady podczas dobierania rozmiarów płytek ceramicznych.

Zdolność do wchłaniania wody – jakie ma znaczenie?

Jeśli obecnie poszukujesz materiałów wykończeniowych, to z pewnością nie raz i nie dwa słyszałeś o nasiąkliwości. Tylko co to tak naprawdę oznacza i czy ma jakiekolwiek znaczenie podczas wyboru odpowiednich płytek ceramicznych? Wręcz ogromne! To właśnie od nasiąkliwości zależy, który rodzaj produktu sprawdzi się na zewnątrz, a który w środku. Co więcej, określa on również wytrzymałość i odporność na wilgoć, a więc wskazuje, które artykuły będę nadawać się do kuchni lub do łazienki. Im niższa wartość procentowa, tym lepiej zniosą kontakt z wodą i mrozem, a co za tym idzie — łatwiejsze będzie również utrzymanie ich w czystości bez obaw o utratę atrakcyjności wizualnej czy trwałość, chociażby kolorów.

Grubość i ciężar objętościowy płytek ceramicznych

Innym istotnym parametrem płytek ceramicznych jest grubość. Standardem jest 6-16 milimetrów. Na podłogi poleca się artykuły stosunkowo grube, ponieważ są najczęściej i najmocniej eksploatowane. Te najcieńsze z kolei kładzie się zazwyczaj na ścianach i to wyłącznie wewnątrz, ponieważ nie są wystarczająco wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby duże wahania temperatur.

Tutaj może się pojawić jeszcze jedno pytanie – o ciężar objętościowy. Duży będzie problematyczny w ułożeniu i kompletnie nie sprawdzi się na delikatnym podłożu. Jeżeli więc nie jesteś pewien czy dany model płytek ceramicznych sprawdzi się w Twoim domu pod względem ciężaru, przedyskutuj ten temat ze specjalistą. To bardzo ważne, ponieważ każda konstrukcja, nawet bardzo wytrzymała, ma swoje granice.

Jakość płytek ceramicznych ma znaczenie – klasy I, II i III

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie – na klasy. I klasa to oczywiście najdroższa opcja, świadcząca o wysokiej jakości produktu i ilości wadliwych egzemplarzy nieprzekraczająca 5% serii. Ten rodzaj warto wybrać do pomieszczeń reprezentatywnych, np. salonu czy biura. II klasa natomiast posiada więcej wad, więc lepiej sprawdzi się np. na podłodze z dywanami, gdzie mankamenty nie będą tak widoczne. Z kolei płytki ceramiczne III klasy cechuje najniższa jakość, a więc również o wiele korzystniejsza cena. Jednak ich wygląd trudno określić estetycznym, więc mogą być dobrym wyborem jedynie tam, gdzie nie zależy Ci na wyjątkowym efekcie wizualnym.

Wymiary płytek ceramicznych – czy mają znaczenie?

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z twierdzeniem, że jakiś konkretny model o określonej wielkości nie nadaje się do Twojego domu lub mieszkania, to o nim zapomnij. Wybór rozmiaru płytek ceramicznych zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Możesz wziąć pod uwagę fakt, że duże powierzchnie materiałów wykończeniowych tego typu optycznie powiększają małe przestrzenie, ale to tylko sugestie, które równie dobrze możesz zignorować.

Na rynku standardem są produkty o wymiarach takich jak 15x15, 20x50, 60x60, 60x90 lub klasyczne 45x45. Bez problemu znajdziesz też 20x120, 60x120, 40x100 i większe. Zdarzają się także te wyjątkowo duże, chociażby 120x240.

Płytki ceramiczne na zewnątrz i wewnątrz — które sprawdzą się najlepiej?

Tutaj wystarczy kierować się kilkoma zasadami. Wszystkie płytki ceramiczne na zewnątrz powinny cechować się stosunkowo dużą grubością i niską nasiąkliwością. Dzięki temu będą odporne na zmieniające się warunki pogodowe, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się tutaj na pewno klinkier, gres czy modele porcelanowe.

Do wewnątrz z kolei można wybrać cieńsze i delikatniejsze rodzaje płytek ceramicznych, np. glazurę czy cotto. Jednak w kuchni i w łazience zawsze zwracaj uwagę na nasiąkliwość — podobnie jak w przypadku wyboru materiałów na zewnątrz, muszą być odporne na działanie wody i temperatur. Z powodzeniem więc możesz wybrać także te, które sprawdzają się poza domem do zaaranżowania swojego wnętrza.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię